Konflikty o bazylikę są zawsze
Grób Chrystusa przejmujemy codziennie na cztery godziny, rankiem od 4.30 do 8.30, kiedy mogą być sprawowane wewnątrz nasze msze.
Rz: Jest w Jerozolimie bazylika Grobu Bożego w dzielnicy chrześcijańskiej. W starych murach bazyliki, pod kopułą zwaną Anastasis, znajduje się maleńki kościółek-sanktuarium Grobu Bożego, a nieopodal, dużo wyżej, po prawej stronie na skale dwie kaplice osłaniające szczyt wzgórza zwanego Golgotą. Jedna z tych kaplic to kaplica prawosławna, druga, na miejscu przybicia do krzyża, z ołtarzem Matki Bożej Bolesnej jest katolicka. Jakie jest prawdopodobieństwo, że skała widoczna przez szybkę pod ołtarzem to prawdziwa skała Golgoty?
Ojciec Narcyz Stanisław Klimas OFM z Kustodii Ziemi świętej w Jerozolimie: Dziewięćdziesiąt dziewięć procent, a ten jeden wątpliwy zostawiam dla Pana Boga. Ta skała jest najbardziej autentyczną częścią tego budynku, bo była obciosana, poprawiana, obudowywana przez całe wieki. W latach 70. przeprowadzono wykopaliska. Archeolog grecki Katzimbinis, a ze strony katolickiej Diez-Fernandez zeszli w głąb budynku z tyłu za skałą. Znaleźli znaki, wyryte krzyże, które pochodziły z I i II wieku po Chrystusie. Zatem nie tylko tradycja mówiona wskazuje, że tam, na tym wzgórzu, ukrzyżowano Chrystusa. Jest tam też dość charakterystyczne wyżłobienie...
Czy może być ono śladem po krzyżu?
Tak, właśnie to wyżłobienie w miejscu, gdzie się przyklęka przed ołtarzem i wkłada rękę, może być śladem po krzyżu. Znaleziono pewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta